Koordinátor prevencie socialno-patologických javov a závislostí

Kontakt: Mgr. Jana Vreštiaková

Kontakt: jana.dianiskova@gmail.com

Primárna prevencia zameraná na:

- prosociálnu orientáciu žiakov

- zdravý životný štýl

- podporu duševného zdravia a ochranu vlastného zdravia

- sociálno – patologické javy v školskom prostredí

Úlohy koordinátora prevencie:

poskytuje školské poradenstvo v oblasti prevencie sociálno- patologických javov,

iniciuje preventívne aktivity (v spolupráci s vedením školy),

poskytuje informácie a konzultácie žiakom, rodičom a zamestnancom školy,

monitoruje, koordinuje a metodicky usmerňuje preventívnu výchovu,

sprostredkúva prepojenie školy s preventívnymi, poradenskými a inými odbornými zariadeniami a mimovládnymi organizáciami,

venuje osobitnú pozornosť žiakom z prostredia ohrozeného sociálnou patológiou,

úzko spolupracuje s výchovným poradcom a príslušným centrom výchovnej a psychologickej prevencie a pedagogicko- psychologickou poradňou,

permanentne sa vzdeláva

navodzuje v škole atmosféru dôvery a otvorenosti

▪ vedie žiakov k tomu, aby otvorene hovorili o svojich pocitoch a názoroch

Čo je šikanovanie

Šikanovanie je to, keď jedno alebo viac detí úmyselne a opakovane ubližuje druhým. Znamená to, že niekto Tebe, alebo niekomu, kto sa nemôžeš brániť, robí niečo nepríjemné, niečo, čo si neželá, čo mu ubližuje, alebo ho zraňuje

Šikanovanie je aj to

• keď Ťa spolužiaci opakovane urážlivo prezývajú, posmievajú sa Ti
        • keď sa Ti vysmievajú za to, ako sa obliekaš, z akej rodiny pochádzaš, za to, že sa dobre učíš, že poslúchaš učiteľov a pod.
        • keď Ťa spolužiak núti urobiť nejakú vec a vyhráža sa Ti, že ak to neurobíš, počarbe Ti zošit, vysype Ti veci z tašky a pod.
        • keď Ťa nútia odísť z vyučovania, alebo Ti nedovolia ísť zo školy domov
        • keď Ti spolužiak berie desiatu, peniaze alebo osobné veci
        • keď Ti spolužiaci robia veci, ktoré sú Ti nepríjemné (napr. nadávajú Ti, strkajú do Teba, schovávajú Ti veci, bijú Ťa)
        • keď Ťa spolužiaci ignorujú a nevšímajú si Ťa

Keď sa voči Tebe niekto správa tak, ako je to vyššie uvedené, potom pravdepodobne si obeťou šikanovania!

Často deti hovoria, že takéto správanie je v poriadku, že sa to môže, že to tak má byť.

To nie je pravda!

Nikomu, ani Tebe, nesmie nikto ubližovať, trápiť Ťa a zraňovať!

Kde nájdeš odbornú pomoc?

Linka detskej istoty ako národný program Slovenského výboru pre UNICEF poskytuje v súčasnosti komplexné služby s cieľom pomáhať deťom na Slovensku, ako aj rodičom, ktorí sa ocitnú v situácii, kedy si nevedia dať rady. Linka pre deti a mládež 116 111

IPčko- ipcko.sk je internetová linka dôvery pre mladých ľudí, ktorá poskytuje psychologickú pomoc nonstop, bezplatne a anonymne prostredníctvom chatu a emailu ( ipcko@ipcko.sk).

Linka detskej dôvery- t.č. 055/2347272, 0907 401 749

potrebujem@pomoc.sk

detstvobeznasilia.sk

sikana.sk

Krízová linka pomoci 0800 500 333

Smernica MŠ SR č.36/2018 k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách a školských zariadeniach – www.minedu.sk

Informácie súvisiace so šikanovaním:

www.eduworld.sk

www.prevenciasikanovanie.sk

www.szshaba.edu.sk

www.pracasmladezou.sk

www.prohuman.sk

www.odpisemeti.sk

Prevencia šikany

Prevencia šikany je maximálne dôležitá nielen na pôde školy, ale aj priamo v rodinách všetkých detí, kedže tento fenomén je v spoločnosti dlhodobo prítomný.

Jedným z účinných nástrojov prevencie šikany je aj zvyšovanie sebadôvery detí, vedomia vlastnej hodnoty a toho, že je absolútne neprijateľné niekomu ubližovať a keď k tomu dôjde, okamžite vyhľadať pomoc. Deti by mali vedieť, čo je to šikana a čo robiť, ak sa stanú jej obeťou.
        Nevyhnutná je multidisciplinárna spolupráca odborníkov, spolupráca medzi školou, rodičmi, centrami poradenstva a prevencie a políciou. Kedykoľvek budete potrebovať poradiť alebo pomôcť, môžete využiť tieto kontakty:

prap. Bc. Jaroslav Hriň, tel.č. 045/5497044

email: oozv.hrinova@minv.sk