• Výchovný poradca

         

        Kto: Mgr. Mária Chlebničanová

        Kde: zborovňa, prízemie

        Kedy: utorok 12:10 – 14:10

        Kontakt: majamarkova92@gmail.com

         

        Poslaním Výchovného poradcu je poskytovanie odbornej psychologickej a pedagogickej starostlivosti žiakom, rodičom a pedagogickým zamestnancom školy. Výchovný poradca plní úlohy školského poradenstva – popri svojej pedagogickej činnosti – v otázkach výchovy, vzdelávania a v oblasti prevencie problémového a delikventného vývinu mládeže. Sprostredkúva prepojenie školy s odbornými zariadeniami, ktoré sa zaoberajú starostlivosťou o deti a mládež. Poskytuje metodickú a informačnú pomoc pedagogickým zamestnancom školy a zákonným zástupcom žiaka.

         

         

        Úlohy výchovného poradcu:

        • je predovšetkým partnerská komunikácia a spolupráca s vedením školy, s pedagógmi, s triednymi učiteľmi, so žiakmi (práca s nadanými, talentovanými, integrovanými, začlenenými, s deťmi so ŠVVP, šikanovanými alebo problémovými deťmi, pomáha riešiť problémy s dochádzkou, krádežami, konfliktami, agresivitou, alkoholom, drogami, poruchami učenia a správania, s rodičmi, s centrami pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie, s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny – so sociálnou kuratelou, s políciou.
        • pedagogická diagnostika problémových žiakov
        • uskutočňovanie prevencie školského zlyhávania, preťažovania žiakov, šikanovania a pod.
        • vykonávanie krokov k riešeniu problému (psychologické vyšetrenie, rozhovory s rodičmi)
        • úzka spolupráca s kariérnym poradcom pri orientácii žiakov vo svete práce
        • zabezpečenie aktívnej ochrany detí pred sociálno-patologickými prejavmi, realizovanie princípu včasnej intervencie stálym a priebežným monitorovaním správanie detí
        • venuje osobitnú pozornosť žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia, žiakom so zdravotným postihnutím, nadaným žiakom, začleneným, žiakom so ŠVVP

         

        Informácie súvisiace s výchovným poradenstvom:

         

        www.skolaefektivne.sk

        www.eduworld.sk

        www.mpc-edu.sk

        www.psychoterapeutickaporadna.sk

        www.cppapzvolen.webnode.sk

         

        Schránka dôvery

         

        Schránka dôvery - bútľavá vŕba, ktorej sa môžeš zdôveriť s čímkoľvek.

         

        Kde ju nájdeš?

         Je na stene vo vstupnej chodbe vo veľkej budove

         

        Načo slúži?

        Schránka dôvery je tu PRE TEBA, keď potrebuješ pomôcť, zdôveriť sa so všetkým, čo ťa trápi a teší, čo ti na škole vadí a čo by si chcel zmeniť, ak máš nejaký nápad na zmenu, alebo chceš len upozorniť na nejaký problém. 

         

        Odkazy číta riaditeľka školy a výchovná poradkyňa. Ak sú adresované ďalším osobám, doručia im ich.

        Schránka dôvery komunikuje so žiakmi, vyberá sa každý týždeň v pondelok a rieši všetky slušné odkazy! 

         

         Schránka dôvery sa riadi týmito pravidlami:

        1. Svoje nápady, výzvy, pripomienky, kritiku či pochvalu, sťažnosť, problém, čokoľvek čo ťa trápi, napíš na papier, ošetri veľkou dávkou slušnosti a vhoď do schránky.

        2. Odkaz môže byť podpísaný, ale aj anonymný. Nezabúdaj, že riešiť sa budú len slušné odkazy.

        3. Pre jednoduchšie riešenie a doručenie odpovede uveď prosím svoju triedu, alebo emailovú adresu, kde ti odpoveď zašleme. Do anonymných odkazov napíšte aspoň znak, alebo heslo o ktorom viete len vy.

        4. Do odkazu tiež napíšte, komu je určený (ak si žiadaš konkrétnu odpoveď od riaditeľky školy, od zástupcov, od jednotlivých vyučujúcich alebo od výchovného poradcu, nezabudni to tam napísať).

        5. Odpovede budú doručené tým, ktorí sa podpísali osobne alebo na email (ak ho uvedú) a všeobecné odpovede budú zverejnené na internetovej stránke školy. Záležitosti zasahujúce do intímností sa samozrejme zverejňovať nebudú, nakoľko by to bolo neetické a zasahujúce do súkromia jednotlivca. Budú riešené diskrétne a to, čo je v listoch sa nikto iný nedozvie!

         

        Ďakujeme za prejavenú dôveru, pokúsime sa ju nesklamať a už sa tešíme na Vaše odkazy!

         

        Linky a kontakty na podporu duševného zdravia

         

        Národná linka na podporu duševného zdravia

        Národná linka na podporu duševného zdravia poskytuje zadarmo psychologické poradenstvo ľuďom zasiahnutým pandémiou, ale aj pri iných ťažkých životných situáciách. Odborníkov na duševné zdravie možno kontaktovať na telefónnom čísle

        0800 193 193.

        Linka poskytuje poradenstvo pre širokú verejnosť aj pre zdravotníkov, na ktorých je v súčasnosti extrémny tlak (obavy z nakazenia, vysporiadanie sa so smrťou príbuzných, ohrozenie sociálnych istôt, nútená karanténa, osamelosť, strata kontaktov, sociálna izolácia kvôli psychiatrickému ochoreniu, čo vedie k potrebe "vyrozprávania sa", depresia, beznádej, úzkostné stavy).Pracovné dni -od 14.00 hod. do 22:00 hod., víkendy - od 10.00 hod. do 18.00 hod.

        Zdroj: Národná linka pre ženy zažívajúce násilie MPC - Linka podpory pre učiteľov

        Linku podpory pre učiteľov zriadilo Metodicko-pedagogické centrum v rámci implementácie národného projektu Profesijný rozvoj učiteľov (TEACHERS). Linku podpory pre učiteľov môžu kontaktovať všetci pedagógovia, ktorí potrebujú psychologickú pomoc, podporu a sprevádzanie v rozličných pracovných aj osobných situáciách. Ponúka anonymnú a bezplatnú psychologickú pomoc a podporu. Linka podpory pre učiteľov chce byť bezpečným miestom na konverzáciu a zdieľanie pocitov, ktoré pri plnení svojho pedagogického poslania zažívate. Práve zdieľanie myšlienok a pocitov môže viesť k zníženiu stresu, upokojeniu silných emócií a poskytnutiu úľavy. Telefón 0800 221 323 

        Zdroj: Národná linka pre ženy zažívajúce násilie, Pomoc rodičom – VUDPaP

        Ak ste rodič, ktorý potrebuje poradiť, kontaktujte email: vudpap@vudpap.sk | potrebujem-poradit@vudpap.sk. Špeciálno-pedagogické poradenstvo a konzultácie - pondelok, utorok a stredu od 10:00-15:00 na čísle 0910 361 252.Do Detského centra pre vzdelávanie a výskum sa môžete objednať telefonicky na číslach 02/44 88 16 49, 0910 186 698 alebo cez online objednávkový formulár Národná linka pre ženy zažívajúce násilie. Ako zvládať rôzne náročné situácie si môžete vypočuť aj v podcastoch Nahlas o deťoch (Spotify, Soundcloud a ďalšie)

        Zdroj: Národná linka pre ženy zažívajúce násilie, Strata v rodine - konzultácia s psychológom

        Kontaktovať psychológa môžete, keď chcete dieťaťu povedať, že v rodine zomrela babka, dedko či iný blízky človek. Keď sa bojí, že vírus prenesie na Vás či ďalšiu blízku osobu, ktorá potom zomrie, Keď sa nestihlo rozlúčiť, nebolo na pohrebe. Ak sa dieťa správa, akoby sa nič nestalo, zle spáva, má nočné mory, bojí sa byť samé, ničí veci okolo seba, je podráždené, je apatické a nemá záujem o hru či o kontakt s kamarátmi, jeho správanie je výrazne iné ako bolo pred stratou blízkej osoby. Ak máte akúkoľvek otázku, ktorá súvisí s pomocou dieťaťu po strate blízkeho.

        Po vyplnení formulára Vás v pracovnej dobe bude telefonicky alebo mailom kontaktovať psychológ a dohodne s Vami dátum a čas online stretnutia. Online konzultácie sú hradené z darov a grantov PLAMIENOK n.o. a pre rodičov sú bezplatné. Kontakt: Mgr. Paula Synaková, psychológ, Národná linka pre ženy zažívajúce násilie, 0918 850 780.

        Zdroj a ďalšie informácie: Národná linka pre ženy zažívajúce násilie 

        Linky pomoci

        Národná linka pre ženy zažívajúce násilie - nonstop, anonymná a bezplatná linka pomoci pre ľudí v kríze v súvislosti s COVID-19 -0800 500 333, chat - nonstop, poradna@ipcko.sk, video - každý deň od 9:00 do 19:00.

        Národná linka pre ženy zažívajúce násilie– internetová linka dôvery pre mladých ľudí - chat - nonstop,poradna@ipcko.sk.

        Národná linka pre ženy zažívajúce násilie– internetová linka dôvery pre mladých ľudí so zdravotným znevýhodnením - chat - pracovné dni od 15:00 do 20:00, poradna@dobralinka.sk, videoporadenstvo - utorok a štvrtok od 15:00 do 20:00.

        Národná linka pre ženy zažívajúce násilie - linka pomoci pre deti a mládež – 116 111, linka pre hľadané a sexuálne zneužívané deti – 116 000 - non-stop, bezplatne, anonymne, chat - každý deň od 18:00 do 22:00,potrebujem@pomoc.sk.

        Národná linka pre ženy zažívajúce násilie– telefonická a internetová poradňa pre deti a rodičov - 0907 401 749– pracovné dni od 8:00 do 20:00, odkazy@linkadeti.sk, chat - pracovný deň od 14:00 do 19:00, skype - linkadeti.

        Národná linka pre ženy zažívajúce násilie– telefonická linka dôvery pre dospelých -0800 800 566, e-mail.

        Národná linka pre ženy zažívajúce násilie– národná linka na pomoc deťom v ohrození - chat - nonstop,pomoc@viacakonick.gov.sk.

        Národná linka pre ženy zažívajúce násilie- linka pomoci pre ľudí s poruchami príjmu potravy a ich blízkych - 0800 221 080– po-ut: 14:00 – 20:00 ; str-pia: 10:00 – 16:00, poradna@chutzit.sk.

         

        Národná linka pre ženy zažívajúce násilie– telefonická linka pre ženy zažívajúce násilie - 0800 212 212- nonstop, linkaprezeny@ivpr.gov.sk.

         

        Prevencia šikany

         

        Prevencia šikany je maximálne dôležitá nielen na pôde školy, ale aj priamo v rodinách všetkých detí, kedže tento fenomén je v spoločnosti dlhodobo prítomný.

        Jedným z účinných nástrojov prevencie šikany je aj zvyšovanie sebadôvery detí, vedomia vlastnej hodnoty a toho, že je absolútne neprijateľné niekomu ubližovať a keď k tomu dôjde, okamžite vyhľadať pomoc. Deti by mali vedieť, čo je to šikana a čo robiť, ak sa stanú jej obeťou.
        Nevyhnutná je multidisciplinárna spolupráca odborníkov, spolupráca medzi školou, rodičmi, centrami poradenstva a prevencie a políciou. Kedykoľvek budete potrebovať poradiť alebo pomôcť, môžete využiť tieto kontakty:

        prap. Bc. Jaroslav Hriň, tel.č. 045/5497044

        email: oozv.hrinova@minv.sk

        chranimedeti@minv.sk