•                           ŠKOLSKÝ PSYCHOLÓG

        • Kto to je?

          Školský psychológ je psychológ, ktorý pôsobí v školskom zariadení, t.j. je zamestnancom školy.

          Psychológia (z gréčtiny psyché = duša, logos = slovo) je veda zaoberajúca sa prežívaním a správaním, čiže jednoducho sa dá povedať, že psychológ sa zaujíma o to ako sa máš (čo prežívaš) a ako sa pri tom správaš.

          Jednou z najdôležitejších úloh školského psychológa, ktorá patrí do kategórie preventívnej činnosti je práca na klíme, kultúre školy a medziľudských vzťahoch. Školského psychológa možno vnímať aj školského psychológa ako istého poradcu vedenia školy, učiteľov.

          Hlavnú náplň ich práce by sme mohli zhrnúť ako starostlivosť o duševné zdravie (mentálne zdravie) celého školského zariadenia.

          Starajú sa o duševné zdravie nielen žiakov, ale aj učiteľov, rodičov a iných zamestnancov školy.

           

          Rozdiel medzi psychológom a psychiatrom - patologickými (chorobnými) duševnými stavi a ich liečením sa zaoberá odbor medicíny - psychiatria (nie psychológ).

    • KONTAKT

        • MOŽNOSTI KONTAKTOVANIA
        •  

          • OSOBNE - jednoducho ma zastav, nájdem si pre Teba čas :)
          • PO UČITEĽOVI
          • CEZ EDUPAGE 
          • EMAIL  - psycholog@zshrinova.edu.sk
        • TELEFÓNNE ČÍSLO
        •             0915 790 812

          KONZULTÁCIU si môžete dohodnúť cez toto číslo. Kontaktovať môžete v čase od 8:30 - 13:00 a od 15:30 - 17:00 - PONDELOK až PIATOK. Môžete si dohodnúť stretnutie aj poslaním SMS. V prípade nezastihnuteľnosti, budeš/ te kontaktovaný spätne do 24 hodín.

        • PSYCHOLÓGA (a Podporný tím)
          NÁJDEŠ/ TE:
        •  

          Máme na škole PODPORNÚ MIESTNOSŤ - priestor na malom stupni, schodiskom pri vstupných dverách na 1. poschodí, dvere vedľa knižnice.

        • HARMONOGRAM
        •  

          Budem sa snažiť byť cez prestávky u vás:

          PONDELOK a PIATOK - Malý stupeň

          UTOROK a ŠTVRTOK - Veľký stupeň

          STREDA - vyčlenená pre materskú školu 

        •                        Čo robí školský psychológ ?

        • INTERVENCIU – zapojenie školského psychológa do nejakého diania, vzťahu, čohokoľvek s cieľom zlepšenia a nápravy situácie. V praxi to vyzerá tak, že školský psychológ vstupuje do situácii ako napríklad:

          • problémy vo vzťahoch v triede
          • ak dôjde k nečakanému zhoršeniu známok u dieťaťa a učiteľ si napríklad všimne aj zmenu správania medziľudské a komunikačné nezhody na pracovisku
          • dieťa ťažko zvláda rozchod rodičov
          • dieťa zažíva náročné obdobie spojené s dospievaním, pubertou
          • komunikačné problémy medzi rodičmi a dieťaťom
          • problémy s prospechom a mnoho iných.

          DIAGNOSTIKU – ide o orientačnú diagnostiku - náhľad na situáciu pomocou inej formou ako je rozhovoru; môže ísť napr. o kresby, sebapoznávacie dotazníky a osobnostné test (napr. extroverzia vs introverzia) či dotazníky ku kariérnemu poradenstvu, alebo na orientáciu vzťahov v triede.

          Orientačná psychologická diagnostika s cieľom identifikácie silných stránok, špecifík, prípadne limitov dieťaťa/žiaka, jeho potrieb s dôrazom na potenciál dieťaťa/žiaka a jeho rozvoj na účely poskytovania starostlivosti v súvislosti s procesom výchovy a vzdelávania a s cieľom ich podpory.

           

          PREVENCIU – ide o veľmi širokú škálu aktivít, prístupov, ktoré slúžia k tomu aby bol zabezpečený zdravý rozvoj detí, učiteľov, rodičov, školy. Individuálne, skupinovo ale  aj v rámci komplexného systému školy. Už len prítomnosť školského psychológa na škole plní preventívnu funkciu.

           

          Školský psychológ taktiež dokáže riešiť situácie ad-hoc (tu ide o okamžitú intervenciu – oblasť intervenčnej činnosti). Teda hneď, kedy je to potrebné.

        •           Ako pracuje psychológ na vašej škole ?

        • PRÍSTUP ZAMERANÝ NA ČLOVEKA

          Prístup zameraný na človeka sa zameiava na vytváranie podmienok pre RAST človeka – všetci majú schopnosť rásť smerom k naplneniu svojej jedinečnej identity, čo znamená, že sebaobraz nie je nezmeniteľný, a že svoje postoje alebo správanie možno upraviť či modifikovať.

          Má ústredné podmienky:

          • KONGRUENCIA - ozajstnosť, autenticita
          • NEPODMIENENÉ POZITÍVNE PRIJATIE - akceptujúci postoj 
          • EMPATICKÉ POROZUMENIE   - hľadanie hlbokého neposudzujúceho porozumenia s rešpektom

          Okrem uplatňovania prístupu zameraného na človeka sa snažím poskytovať aj PSYCHOEDUKÁCIU ohľadom zdravého vývinu žiaka (dieťaťa), komunikácie medzi dieťaťom a dospelým, alebo aj psychoedukáciu týkajúcu sa osobnostného rastu.

          A motivovanie k pohybu a športu :) 

        •                  INFORMÁCIE PRE RODIČOV

        • Milí rodičia,

          obraciam sa na Vás s pár informáciami pre Vás. Vidieť, že sa o svoje deti zaujímate najlepšie ako viete a preto sa Vám budem snažiť priblížiť prácu psychológa na našej škole v čo najľudskejšej reči - "ako človek, človeku". :)

                Cez EduPage (prípadne písomne) ste dostali upozornenie na Informovaný súhlas so psychologickou starostlivosťou. Týka sa to hlavne toho, že na škole, ktorú navštevuje aj vaše dieťa sa bude nachádzať človek - povolaním psychológ, ktorý sa bude snažiť vaším deťom pomáhať (hlavne) s emóciami a motiváciou, aby sa im ráno chcelo ísť do školy, aby sa tu na škole deti cítili dobre a chodili sem radi, rovnako sa bude snažiť ich podporovať aby rástli nie len vedomostne, ale aj ľudsky. Teda nejde o jednorázové stretnutie, ale ten psychológ je normálne zamestnancom školy.

                 Určite ste uvideli aj slovo DIAGNOSTIKA. Zdá sa, že toto slovo vie vystrašiť a to je v poriadku, môžeme sa báť, sme ľudia. V práci psychológa na škole je na pomoc, aby keď psychológovi hovoria deti "ten mi robí zle!", si mohol pomôcť aj inak ako len rozhovorom, v ktorom môže mať každý svoju vlastnú pravdu. Takáto pomoc sa používa najčastejšie pri zistení atmosféry v triede, vzájomných vzťahov, alebo žiaci v končiacich ročníkoch môžu chcieť viac spoznať samých seba, napríklad či sú extroverti (otvorení vonkajšiemu svetu) alebo introverti (otvorení svetu vo svojom vnútri). NEDIAGNOSTIKUJÚ sa osobnostné poruchy, duševné choroby, Autizmus, ADHD a ani nič podobné, na to sú špeciálne vyškolení ľudia v CPP alebo iných zariadeniach. Ak by bolo potrebné navštíviť diagnostiku napr. v CPP či inom zariadení, určite budete o tom oboznámený (pravdepodobne cez triedneho učiteľa).

                Kedy budete oboznámení, s tým, že sa dieťa rozprávalo so psychológom ? V prvom rade v závažnejších situáciách ako napr. konflikty v medzi žiakmi v triede alebo medzi ročníkmi; v prípade šikany; v prípade vážneho zhoršenia známok, ktoré sú sprevádzané aj zmenami v správaní, alebo v prípade, kedy správanie jedného žiaka ohrozuje seba alebo / aj iných žiakov. 

                 Kedy nebudete oboznámení s tým, že sa dieťa rozprávalo so psychológom ? Vtedy, keď pomáham dozoru počas prestávok na chodbe a opýtam sa detí "Ako sa majú ?"; "Z čoho majú písomku ?  a či si spravili aj ťaháky?" alebo "Ako dopadol futbal ?" (ak by sa však aj z takejto situácie zdalo, že dieťa prežíva náročnejšie obdobie - bude sledované dlhšiu dobu napr. týždeň, a v prípade, že nebude badaná zmena, bude rodič oboznámený so situáciou).

           

                  Školský psychológ je "obyčajný" psychológ len v školskom prostredí, je to aj "obyčajný" človek, ktorého práca s ľudmi a deťmi baví a napĺňa, a ktorého cieľom je hlavne podporiť a pomôcť vaším deťom rásť. 

          A ešte jedna vec - psychológ drží MLČANLIVOSŤ, takže Vám neprezradí všetko čo mu dieťa povedalo. Dieťa má rovnaké právo na mlčanlivosť. Samozrejme určité informácie podľa zváženia, budú povedané rodičovi. Ak by vaše dieťa chcelo zdôverí sa Vám, keď bude chcieť :)

           

                  A netreba zabúdať aj na Vás MILÍ RODIČIA, vy zohrávate najdôležitejšiu úlohu v živote vaších detí, totiž ste to práve vy, ktorí sú prví učitelia vaších detí. Dieťa vidí, dieťa opakuje. Nepočúva vaše rady a riešenia, ono vás napodobňuje. Ste mu vzorom do života. A keďže máte takú, dôležitú úlohu, psychológ je tu aj pre Vás :)

           

          Ďakujem Vám za strpenie, čas a pochopenie, milí rodičia. Psychológ na vašej škole je niečo nové a potrebuje to ešte priestor doladiť nejaké veci, preto vám ďakujem za každú pripomienku.

           

          V prípade otázok, ma môžete kontaktovať; alebo aj triednu učiteľku vášho dieťaťa. 


          Ďakujem pani učiteľky, aj Vám za trpezlivosť a hlavne za spoluprácu.

           

          Pekný deň :)