• Vianočné trhy 1. - 4. roč.

          •  

            Posledný školský deň v tomto roku patril vianočným trhom, do ktorých sa aj tento rok zapojili nielen naši usilovní žiaci, ale aj ich šikovní rodičia, pani učiteľky a vychovávateľky. Už týždne predtým pripravovali drobné darčeky, medovníčky a rôzne voňavé dobroty pre kupujúcich. Výťažok z trhov na prvom stupni sme sa rozhodli tento rok venovať  žiačke 1.C triedy Terezke Kosečkovej, ktorú čaká operácia a následne rehabilitácia, na ktorú sú peniaze určené.

            Takže vyzbierali sme krásnych 1000,- eur. Chceme všetkým, ktorí si kúpili naše výrobky veľmi pekne poďakovať za ich štedrosť a podporu. ĎAKUJEME!

          • Karin Súlovcová obsadila tretie miesto v súťaži Literárna Senice.

          • V tomto roku sa konal 33. ročník literárnej súže Literárna Senica. Karin Súlovcová z 8.A triedy získala so svojou prácou v tejto celoslovenskej súťaži krásne 3. miesto v 1. kategtórii. Do súťaže bolo zaslaných v tomto ročníku  spolu 517 prác od 220 autorov. Karinkino literárne dielo Začiatok a koniec si môžete prečítať pod fotografiami.

                                                  ZAČIATOK   A KONIEC

             

                                                           FERGUS

                 Tu, na zelenej lúke som sa so sestrou práve narodil ja. A kto som ja? Som kôň plemena Morgan a moje meno je Fergus. Som čierneho sfarbenia, moja sestra je gaštanovej farby a jej meno je Color. Pobavene som sledoval, ako sa sestra snaží postaviť a o chvíľu si už veselo cupitala za matkou. Síce som sa škľabil, ako ju nohy neposlúchajú, žiaľ, mne to nešlo o nič lepšie. Nevedel som sa postaviť, a tak mi matka musela pomôcť a už som mohol skúmať prostredie aj ja.

                 O pár mesiacov prišiel človek, pripol si nás o lano a museli sme behať okolo neho. Jaj, bodaj by sa o to lano aj potkol! Color poslúchala, ale mne sa to nepáčilo. Aby ste chápali, ja nejdem poslúchať človeka, keď ani on mňa neposlúcha. A ešte byť priviazaný o to lano. Nech sa k nemu priviaže sám. O ďalších pár mesiacov som počul človeka, ako niečo hovorí tej čiernej doske, ktorú nazval mobilom: „Áno...Plemeno Morgan...Color, ročná kobilka...Predaj...Akcia... Poslúcha a je vycvičená...On? Fergus?...Divoch! Toho predám...200 eur. Áno...Dohodnuté!“ Ďalej som už nepočúval, pretože som pochopil, že ma predá. O pár hodín prišiel ujo a ťahali ma do takého stiesneného priestoru, zvaného prepravný box či prepravka. Chvíľu som sa viezol a v hlave som mal zmätok. Prečo ma od nich vezú preč? A čo tam budem robiť? Došli sme na miesto a poviem vám, ani z boxu som nechcel výjsť.

                 Moja stajňa smrdela a bolo v nej ako na smetisku. A ak mám niečo povedať na žrádlo...

            Seno bolo asi tak dobré, ako mäso pre vegetariána alebo tráva pre tigra. Voda taká, ani čo by si v nej ten ujo umýval nohy. A ostatné radšej neriešim. Hneď, ako som sa „najedol“, mi začala služba. Ťahal som drevo. Musel som. Tu sa so mnou nikto nehral, ako tam na ranči. Tu ujo mal bič a tým ma švihol, ak som neposlúchol. A ak som to urobil inak, ako si on predstavoval. Nemohol som ísť na lúku žrať trávu (jediné jedlé jedlo).

                 A takto ubiehali roky rokúce. Jedlo, práca, práca, práca, jedlo, práca... Každým dňom som bol viac a viac vyčerpaný a cez zimu bolo ešte horšie. Keď už gazda pochopil, že už nevládzem, volal niekomu cez mobil a vravel, že som prašina prašivá a že som bezcenný. Že ma treba utratiť, že takéto naničhodné zvieratá nemajú na tomto svete žiadne miesto.

                                                              COLOR

                 Pomedzi tie roky, čo ma s bratom od seba odlúčili, ma cvičili známi tréneri a bola som naozaj dobrá. Jedlo tu bolo úžasné. Naučili ma drezúru a aj skákať cez prekážky. Behala som aj s mojou paňou po pretekoch, súťažiach, často na mne jazdila bez sedla  a ja som jej bola zaviazaná telom i dušou. Proste ja a ona – jedno telo. Pri drezúre sme boli dokonale zohratý tím. V skákaní som nebola až taká dobrá, ale vďaka mojej panej a trénerom som sa zlepšovala a zlepšovala. Často som sa pristihla pri tom, ako rozmýšľam, čo robí brat a či taký dobrý v drezúre a skoku ako ja. Sa stavím, že nie. Mám super život a dúfam, že budem žiť večne. Cestujem so svojou paňou po celom svete, vyhrávam a prehrávam súťaže a užívam si titul Topkôň. Som na obálkach časopisov, na tričkách a dokonca mám aj figúrky.

            Tvrdá práca sa vypláca! Ani by ste netušili, aké ťažké je byť drezúristkou a zároveň skokankou. Najťažšia práca na svete je tá moja! Som na seba hrozne pyšná.

                                                                 FERGUS

                 Keďže ma chcú utratiť, utečiem. Gazda vchádza do domu a ja v tom momente skáčem cez plot. Neviem to, takže zadnými nohami zhodím latu z plota. Momentálne je mi to však fuk, pretože odteraz  som voľný! Juhuu! Od tej radosti, že už nie som zajatý, som aj vyčerpaný z roboty a hladný, som bežal ani neviem, kam. Stratil som sa. Je mi to jedno. Ja sa neplánujem vrátiť. Jediné, o čo mám naozajstný záujem, je jedlo a nájsť mamu so sestrou. Videl som ich iba ako žriebä a naozaj mi chýbajú. So sestrou som sa narodil a so sestrou chcem aj umrieť.Utekám, čo mi sily stačia a predo mnou sa rozprestiera les. Bez obáv som do neho vošiel. Bolo tu príjemne. Šum lesa ma upokojoval a nakoniec som už len kráčal bez strachu z toho,že ma chytia. Nevedia, kde som. Aj tak im nebudem chýbať. Môj žalúdok pýta jesť a suché hrdlo ma dráždi. Napijem sa a už znova bežím. Som veľmi unavený, a tak si ľahnem. Zem je posiata ihličím. Zaspávam. Ráno ma zobudí konské erdžanie. Chvíľu počúvam a potom štartujem za zvukom. Uvidím kobylu a nakoniec celé stádo. Kobyla si ma všimne a výstražne zafŕka. Sklopí pri tom uši a dokorán otvorí svoje modré oči. Cúvnem a vystrašene pohadzujem hlavou. Kobyla nakloní hlavu a díva sa na mňa akoby som spadol z neba. Ja som sa asi zaľúbil. Kobyla sa pohne smerom ku mne. Tentoraz necúvam a dívam sa jej do očí. Zaerdží a ja už nie som hrozba. Stádo sa opäť vráti do normálu. Podídem ešte bližšie a dám jej najavo svoju náklonnosť. Obtrie sa mi hlavou o nozdry. Jej hebká hriva lieta okolo nej a vyzerá, akoby ani nebola skutočná, ale len nejaký prízrak. Dívam sa na ňu a mám pocit, že už samotná konská bohyňa si ma prišla vziať hore do konského neba. Viem však, že sa mi to iba zdá, a tak hrdo kráčam ku jej boku. Spoločne sa vyberieme ku stádu. Život s ňou je úžasný, až na zopár drobnosti typu potrava a bezpečnosť. Takto prešlo mnoho mesiacov a mal som sa dobre.

                                                                              COLOR

                 „Pomóc! Hrozí nám nebezpečenstvo! V okolí ranča sa vraj potuluje stádo divých koní. Zvalcujú nás! Zničia nám tu niečo.“ Ale ja som silná, ja ich stadiaľto vyženiem, nemajú tu čo robiť. Vďaka dokonalému výcviku som plot preskočila ako nič. Zmýlila som sa. Bojím sa, ale celebrita  sa nemá báť. Ech, určite sú na niektorých miestach plešatí a majú povytrhovanú srsť. A...Lietajú okolo nich muchy. Vošla som elegantným krokom do lesa. Moje chudé nohy dopadali jemne a takmer ma nebolo počuť. Už z diaľky som počula dupot konských kopýt a ten zvuk absolútne nebol rytmický. Eh. Rozbehla som sa za zvukmi. Moje úbohé nôžky...Au,to bolí... V tomto lese je ale skaliek a kopcov! Došla som a pridala som sa k stádu, žiaľ, som nezapadla. Dva kone na vrchu kopca výstražne zaerdžali. Ten kôň na vrchu sa troška podobal na mňa, iba bol čierny a vedľa neho bola krémová kobyla s modrými očami a bielou hrivou i chvostom. Zrejme klisna. Ten čierny zastal a chvíľu po mne pozeral a potom sa rozbehol. Srdce som mala v krku, ale stála som na mieste. Tie hnedé oči som už niekde videla. „Čo, braček? On je divý? Ako to? Veď aj on mal pána, veď to nie je možné!“

            Tak on každý deň bojoval za holý život a ja? Ja som sa mala každý deň skvelo. Rozmýšľala som, či je lepší ako ja a on je. Prežil v prírode a ja by som zdochla od hladu. On je môj hrdina.Prišla aj tá klisna a keď si hlavu oprela o bratov krk, pochopila som, že on má lásku.

            Vie, čo je život. Treba oň bojovať.

             

             

            Karin Súlovcová

             

             

          • Decembrový úspech 5.A triedy

          • Umelecká súťaž Letom svetom s Poľanou prebiehala počas celého leta a jesene 2019. Záujemcovia sa mohli realizovať v dvoch tvorivých kategóriách – Som Poľana, dajte mi moju podobu - tvorba grafického návrhu Poľany - kreslenie/maľovanie a tvorba krátkeho videa – Som hrdý, že môj domov je rezervou biosféry.

            Súčasťou slávnostnej vernisáže výstavy bolo vyhlásenie výsledkov súťaže. Odborná porota, ktorú tvoril tím umelcov: PaedDr. Renata Babicová, vedúca Podpolianskeho múzea, výtvarníčka PaedDr. Tatiana Harachová, akademický maliar Juraj Šufliarský, Tibor Vrťo - žiak ZUŠ Detva a riaditeľka správy CHKO-BR Poľana Ing. Vladimíra Fabriciusová, PhD.. vyhodnotila súťaž

            Viac tu: https://www.chkopolana.eu/

             

            Naši piataci sa do súťaže zapojili s dvomi krátkymi videami. 

            1. miesto získali za video Moje najobľúbenejšie miesto - Sofia Hrončeková, Simona Drugdová, Viktória Šuleková 

            2. miesto získal za video Milujeme Hriňovú kolektív žiakov 5.A - Diana Bariaková, Barbora Báťková, Simona Drugdová, Kristína Grgačová, Sofia Hrončeková, Ema Hukelová, Viktória Kamenská, Jaroslav Kmeť, Timotej Košút, Michaela Lalíková, Jakub Machava, Martin Malček, Kevin Melicherčík, Jozef Michálik, Nina Palúchová)Viac tu: https://www.chkopolana.eu/

            Všetkým oceneným zo srdca gratulujeme a tešíme sa z ich úspechu.

            Fotografie z vyhlásenia výsledkov, ale aj obidve ocenené videá si môžete pozrieť pod článkom.

             

          • Decembrový úspech Elišky Marčišovej

          • V školskom roku 2019/2020 bol vyhlásený 4. ročník výtvarnej súťaže PETROHRAD OČAMI DETÍ. Do súťaže posielajú svoje práce deti z celého Slovenska. PETROHRAD je jedným z najkrajších miest na svete označované aj ako Benátky severu. Mesto založil v roku 1703 Peter I. Vznešený výzor Petrohradu predstavuje architektonické skvosty, široké a rovné ulice, priestranné námestia, sady a parky, rieky, množstvo kanálov, mosty, ozdobné ploty, monumentálne a dekoratívne sochy. Historické jadro mesta patrí do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.

            V tomto ročníku sa do súťaže zapojilo vyše 1400 detí a preto sme veľmi radi, že naša žiačka Eliška Marčišová z 9.A triedy získala 1. miesto v 5. kategórii za svoj obraz Živé sochy. Za svoje dielo získalo aj nádherné obrazové publikácie, spolu vážili takmer 15 kg a množstvo výtvarných pomôcok.

            Eliške zo srdca gratulujeme a spolu s ňou sa tešíme z obrovskéh úspechu.

             

          • Zimné hriňovské zvykoslovie

          • Už 20 rokov udržiavam, či obnovujem s deťmi celoročné zvyky na našej škole i na lazoch, dnes to boli zimné zvyky - Chodenie s hadom, Dorotáši, Traja králi ...Sláva predkom a vďaka stovkám detí!!!foto 17.12.2019: Anton Trebuľa Kečkár

          • LUCIE

          • LUCIE - vymetali zlo na 1.ZŠ Hriňová a v hriňovských škôlkach, v mestskej knižnici ...Ďakujem Luckám - Barborke Trebuľovej, Katke Trebuľovej, Barborke Machalovej, Sofii Hrončekovej :).foto 13. decembra 2019 : Anton Trebuľa Kečkár

          • Geografická olympiáda 2019/20 – školské kolo

          • Školské kolo sa uskutočnilo v decembri 2019, o víťazstvo a umiestnenie v prvej trojke, ktorá postupuje na okresné kolo do Detvy, bojovalo 43 žiakov v 3 kategóriach. Gratulujeme J!

            Vyhodnotenie, text, foto : Anton TREBUĽA - Kečkár

             

            Výsledky:

             

            5. ročník

             

            1. Hronček Andrej
            2. Trebuľová Barbora
            3. Hukeľová Ema

             

            6.-7. ročník

             

            1. Kmeť Andrej
            2. Beraxová Veronika
            3. Pisoň Peter

             

            8.-9. ročník

             

            1. Krnáč Daniel

            2. Krnáčová Radka

            3. Michálik Martin

          • V stredu 27.11. sme mali na našej škole anglickú olympiádu

          •  V stredu 27.11. sme mali na našej škole anglickú olympiádu 

            Tí najlepší v gramatike, slovíčkach, čítaní a rozprávaní sú:

            1.kategória /5.-7.ročník/:

            1.miesto – Margarétka Fabriková 7.B

            2.miesto- Simon Tršo 7.A

            3.miesto- Daniel Očenáš 6.B 

            2.kategória /8.-9.ročník/:

            1.miesto- Martin Michálik 9.B

            2. miesto- Bibiana Melichová 8.A

            3.miesto- Emma Ruggeri 9.A

            Všetkým zúčastneným ďakujeme a oceňujeme odvahu a skvelé anglické nasadenie ☺

             Výhercom srdečne blahoželáme 

            Na okresnom kole v Detve, ktoré bude 15.januára, nás budú reprezentovať:

             Meggy, Simon, Maťo a Biba

            držíme palce- „keep our fingers crossed for you“

            Vaše pani angličtinárky 😊 

          • Majstrovstvá okresu Detvu vo florbale mladších žiakov

          • Streda 13. novembra 2019 sa niesla v znamení majstrovstiev okresu Detvu vo florbale mladších žiakov. Turnaj sa odohrával v športovej hale v Detve za účasti šiestich základných škôl vrátane ZŠ s MŠ Školská, Hriňová.  Na základe žrebovania boli tímy rozdelené do dvoch skupín. Našimi súpermi v A-skupine boli: ZŠ J. J. Thurzu Detve a ZŠ Kukučínova Detva. Chlapci nastúpili hneď v otváracom zápase proti ZŠ Kukučínova Detva a tento vstup do turnaja bol víťazný a pripísal nám do tabuľky tri cenné body. Následne chlapci nastúpili proti ZŠ J. J. Thurzu, kde si takisto počínali veľmi dobre a po obetavom výkone vyhrali aj tento zápas a tak sa stali víťazmi A-skupiny, čo znamenalo postup do finále turnaja.  Vo finále na nás čakal súper zo ZŠ Obrancov mieru, Detva. Aj keď chlapci podali veľmi obetavý a bojovný výkon, kedy si siahli až na dno svojich síl ale na súpera to nestačilo a tak sme obsadili konečné druhé miesto. Aj napriek prehre vo finále si žiaci zaslúžia obrovskú pochvalu a patrí im poďakovanie za bojovnosť, obetavosť a vzorné správanie v rámci FAIR-PLAY pri reprezentácii našej školy.  

          • „Mladé hlasy z Podpoľania“

          • V rámci projektu „Mladé hlasy z Podpoľania „ sme sa zúčastnili besedy. Témou
            neformálneho rozhovoru boli témy : zdravý životný štýl, vedieť povedať čo sa mi nepáči, je
            ťažké vystúpiť z radu, voľný čas a záujmy, dospievanie a záujem o niečo zmeniť.

          • Testovanie pohybových predpokladov žiakov prvého ročníka

          • V októbri 2019 sme s našimi prvákmi absolvovali testovanie pohybových predpokladov, kde sme zisťovali, aké majú predpoklady pre šport a motivovali ich, aby športovali. Prváčikovia sa snažili za čo si zaslúžia veľkú pochvalu, rovnako aj ich pani učiteľky a deviataci, ktorí nám pomáhali.


            Zoznam testov, ktoré prváci zvládli
            - telesná výška a telesná hmotnosť,
            - hĺbka predklonu,
            - sed - ľah,
            - opakovaná zostava s tyčou,
            - výdrž v zhybe nadhmatom,
            - skok do diaľky z miesta,
            - kotúľanie 3 lôpt,
            - člnkový beh 4x10 m,
            - vlajková naháňačka,
            - viacstupňový vytrvalostný člnkový beh na 20 metrov.

          • Timravina studnička - školské a okresné kolo

          • Timravina studnička je recitačná súťaž, ktorá v tomto roku prebieha už dvadsiaty tretíkrát. Organizátorom súťaže je Mesto Lučenec a našim žiakom sa aj v minulých rokoch viackrát podarilo zúčastniť celoslovenského kola. 

            Cieľom súťaže je viesť deti a mládež k hlbšiemu poznávaniu slovenskej litera-túry, podnietiť ich k hľadaniu a objavom krásy umeleckého slova a tým aj rodnej reči, poskytovať priestor na popularizáciu pôvodnej slovenskej tvorby, vytvárať podmienky pre konfrontáciu a tvorivý rast nielen recitátorov, ale aj záujemcov o túto činnosť,  prostredníctvom odborných seminárov sprostredkovávať najnovšie poznatky z oblasti umeleckého prednesu, objavovať a starať sa o odborný rast recitátorských talentov.

            Toto podujatie je venované na počesť významnej slovenskej spisovateľky Boženy Slančíkovej – Timravy (2. 10. 1867 – 27. 11. 1951), ktorej život a dielo sú späté s Novohradom.   

             

            Prinášame Vám výsledky školského kola a zároveň okresného kola, ktoré sa konalo v Detve a naši žiaci opäť raz potvrdili svoje kvality.

            I. kategória (2. - 4. ročník)

            • 1. miesto: Lukáš Ilčík
            • 2. miesto: Frida Kulichová
            • 3. miesto:

            II. kategória (5. - 6. ročník)

            • 1. miesto: Nikola Melicherová, Katarína Trebuľová
            • 2. miesto: Zuzana Matúšková, Barbora Trebuľová
            • 3. miesto: Daniel Očenáš

            III. kategória (7. - 9. ročník)

            • 1. miesto: Margaréta Fabriková
            • 2. miesto: Filip Lašák
            • 3. miesto: Sofia Sujová

            Na okresnom kole nás reprezentovali z každej kategórie dvaja súťažiaci a zo 6 žiakov našej školy sa piati umiestnili na prvých troch miestach.

            I. kategória: Lukáš Ilčík si priniesol domov 2. miesto

            II. kategória: Katarína Trebuľová skončila na 2. mieste a Nikola Melicherová na 1. mieste

            III. kategória: Margaréta Fabriková sa umiestnila na 3. mieste a FIlip Lašák si vybojoval 1. miesto.

            Nikola Melicherová a FIlip Lašák nás teda budú reprezentovať aj na celoslovenskom kole v Lučenci.

            Všetkým srdečne blahoželáme a želáme všetkým recitátorom ešte veľa úspechov.

             

          • Návšteva v DD a DSS Hriňová

          • Október je mesiac, ktorý sa nesie v znamení úcty k starším ľudom. Preto žiaci 9.B triedy  navštívili Domov dôchodcov a domov sociálnych služieb v Hriňovej. 

            Ľuďom žijúcim v tomto zariadení sme chceli spríjemniť ich jeseň života, rozžiariť iskričky v ich očiach a v žiakoch prehĺbiť empatiu.

            28. októbra sa stretli dve generácie: deviataci, ktorí sa pripravujú na cestu životom, na ktorých čaká dôležité rozhodnutie o škole, o budúcnosti a seniori, ktorí už svoje rozhodnutia a spomienky radi podávajú ďalej.

            Prvé stretnutie sa začalo slovnými hrami, kde žiaci s radosťou pomáhali seniorom vyriešiť zadanie a hľadali k slovám vhodné protiklady. Druhá časť stretnutia patrila výrobe "gaštankov" a rozhovorom na rôzne témy zo života oboch generácií. Porozprávali  im o svojej mladosti, zážitkoch v škole, o radostiach v detskom veku i ťažkých rokoch, keď sa žilo veľmi chudobne. Žiakov zaujímalo, ako sa žije seniorom v domove, čo robia cez deň, či ich deti navštevujú, aké aktivity im organizujú. 

            V závere stretnutia sa žiaci spoločne s vedením DDaDSS dohodli na možnosti častejších stretnutí a možnosti spríjemňovania dlhých chvíľ obom generáciám.

            Odozva oboch generácií po akcii bola veľmi pozitívna, preto sa opäť tešíme na ďalšie stretnutie.

             

            Mgr. Janka Ruggeri