1. miesto a špeciálne ocenenie vydavateľstva Ikar: Alžbeta Oravcová, 4.A
Povesť o Tatrách a Váhu
Boli raz dvaja súrodenci, ktorí sa mali veľmi radi. Žili na vysokom kopci. Na tom kopci v štrbine jednej zo skál hniezdil jeden orol, ktorého sa ľudia veľmi báli. Mali strach z jeho orlieho pohľadu, ktorý všetko živé premieňalo na skalu.
Aj súrodenci sa ho báli. Vedeli, že ak sa orol objaví krúžiac nad nimi, musia rýchlo utekať do bezpečia a ak to nestihnú, tak sa nesmú naňho pozrieť.
„Musíme si dávať naňho pozor, lebo inak skamenieme! Ak by orol začal lietať nad nami a my by sme nestihli utiecť do bezpečia, tak sa musíme snažiť naňho nehľadieť!“ hovoril braček, ktorý bol starší a múdrejší.
„Čo navrhuješ, braček? Čo teda budeme robiť, aby sme sa naňho nepozreli?“ opýtala sa maličká.
„Sestrička, ak by orol začal lietať nad nami, tak sa vždy pozeraj na mňa.“
„Dobre, braček, budem sa snažiť!“
Dlho sa to súrodencom darilo pred orlom uchrániť. Lenže raz boli nepozorní a podľahli čaru krásneho orlieho letu. Akonáhle pozreli na orla, ten svojím pohľadom premenil súrodencov na dve mohutné pohoria: brata na Vysoké Tatry a sestru na Nízke Tatry.
Mocná kráľovná víl sa nemohla pozerať, ako sa orol pohral s osudmi dvoch súrodencov. Aby súrodenci neboli smutní, že sa nemôžu vídavať a spolu hovoriť, dala im veľký dar. Aby súrodenci mohli byť i naďalej spolu a povedať si, ako sa majú a čo ich trápi, pod každým pohorím začal prameniť jeden prameň Váhu, ktorý sa spojil. Takto si deti navzájom posielajú odkazy, ako sa majú.
Ľudia dodnes obdivujú krásu a silu súrodeneckej lásky.
2. miesto: Nina Uhrinová, 4.A
Povesť o vodopáde Bystré
Žila raz na Podpoľaní krásna dievčina menom Bystruška. Rada chodila ku krásnemu miestu na Poľane, ktoré bolo z jednej strany veľmi kamenisté.
Raz sa Bystruška zaľúbila do mladého chlapca, ale rodičia nechceli, aby sa ich dcéra zasnúbila s hocijakým chlapcom. „Nie, milá dcéra, ty si ho nezoberieš! Je veľmi chudobný a on sa k tebe vôbec nehodí!“
Ale Bystruška na ich rady vôbec nehľadela. Stále vyhľadávala mládencovu prítomnosť. Aby neboli na dohľad svojim rodičom, vždy sa stretávali na Bystruškinom obľúbenom mieste. Ich láska prekvitala a rástla.
Aj v jedno popoludnie sa mali dvaja zaľúbenci stretnúť na svojom tajnom mieste, ale mládenec stále nechodil. „Kde je, kde môže byť? Čo sa mu mohlo stať?“ Mládenec neprišiel ani na druhý a ani na tretí deň. Bystruška bola veľmi smutná. Od toľkého smútku začala plakať a plakať. Jej slzy boli také veľké a bolo ich tak veľa, že zo sĺz vznikol malý potôčik a z neho potok, ktorý sa kľukatil pomedzi tie skaly až sa zrazu voda strmhlav rútila dolu po skalách.
Tak vznikol vodopád. Keďže to boli Bystruškine slzy, z ktorých vznikol vodopád, ten dostal pomenovanie Bystré. Tento vodopád má pripomínať ľuďom nenaplnenú lásku dvoch mladých ľudí.
3. miesto: Leonard Stanislav Chaban, 4.A
Povesť o pastierovi a víle
Kedysi sa na Hukavke schádzali víly, aby tu tancovali a spievali. Pásli tu však ovce aj pastieri. A jedného dňa sa na Hukavke stalo toto.
Keď pastieri po celodennom pasení oviec už spali vo svojich kolibách, jeden pastier nemohol spať. Dlho sa prevaľoval zboka na bok, že zaspí, ale spánok neprichádzal. Preto vyšiel z koliby von, že sa nadýcha čerstvého vzduchu a potom ľahšie zaspí. Ako tak stál pred kolibou hľadiac na hviezdnu oblohu, zrazu zbadal, ako v diaľke niekto kráča smerom k nemu.
„Kto to môže byť v túto neskorú hodinu?“ čudoval sa pastier. Postava sa približovala.
„Hádam to nebude nikto zlý! Možno niekto zablúdil alebo potrebuje pomoc.“ takto uvažoval pastier. Postava bola už blízko koliby, keď v nej pastier spoznal vílu.
„Víla? Čo tu robí? Hádam si neprišla hľadať niekoho, kto s ňou bude na lúke tancovať!“ preľakol sa pastier. Keď víla prišla k pastierovi, pastier uvidel v jej tvári smútok.
„Čo sa ti stalo, milá víla? Prečo si taká smutná?“ opýtal sa jej.
„Akoby som nebola smutná, keď som sa stratila a neviem nájsť cestu k svojim družkám.“ Pastierovi sa zľutovala krásna víla a tak sa jej snažil pomôcť. Vybral sa s ňou do lesa hľadajúc cestu k víliným družkám. Cestu nakoniec našli a víla sa mohla pridať k svojim priateľkám. Medzi vílami bola i kráľovná víl, ktorá spozorovala, ako pastier pomohol jednej z víl vrátiť sa medzi ne. Preto podišla k pastierovi.
„Milý pastier, som ti nesmierne vďačná, že si pomohol prinavrátiť sa ku mne a mojim vílam jednej našej družke. Povedz, čo si želáš, že si jej pomohol?“ Pastier v úžase hľadel na kráľovnú a nemohol nájsť správne slová.
„Milá kráľovná, som rád, že som pomohol vašej víle. Nie, nič si neželám za to, že som jej pomohol. Som rád, že je víla teraz medzi vami!“ Kráľovnú dojala pastierova skromnosť.
„Aj keď nič nechceš, milý pastier, dám ti dar. Vždy, keď budeš pásť na týchto lúkach svoje ovce, nájdeš tu čerstvú a šťavnatú trávu.“ Pastier sa poďakoval a odišiel naspäť do koliby. Ľahol si spať. Ani nevedel ako a zaspal. Spal takým tvrdým spánkom, že keď sa ráno prebudil, myslel si, že to bol len sen o víle a daru od kráľovnej. Slová od kráľovnej vypustil z hlavy.
Po raňajkách vypustil svoje ovečky a smeroval na lúku. Keď tam prišiel, neveril vlastným očiam. Tráva na tejto lúke bola krásna, šťavnatá a nikdy nebola ovcami spasená. Keď mal pastier pocit, že ovce lúku úplne spasú, lúka vždy bola veľká a chutná pre ovečky po celý rok.
Pastier si svoj dar od kráľovnej nenechal pre seba. Povedal o ňom všetkým svojim kamarátom. Dodnes tam vo dne pasú pastieri svoje ovce počas celého roka a víly pri svite mesiaca tancujú svoj tanec a tešia sa z krásnej prírody.
Špeciálne ocenenie vydavateľstva Ikar: Branislav Tršo, 4.A
Povesť o vode vo vodopáde Bystré
Boli raz dvaja kamenní obri. Volali sa Jakub a Jano. Vládol im kráľ Cyril. Kráľ Cyril veľakrát pozoroval svojich obrov. Keď ich tak sledoval, vždy bol smutný a zamračený.
Obri sa chodievali napiť k lesnému vodopádu v horách pod Poľanou. Vždy keď sa prišiel k vodopádu napiť kráľ Cyril, voda bola mútna. Avšak, keď vodu pili ostatní obri, voda bola čistá. Kráľ Cyril sa rozhodol, že sa opýta obrov, prečo je pri ňom voda mútna a pri nich je voda čistá. Preto počkal obrov pri studničke. Keď obri prišli, opýtal sa ich.
„Povedzte mi, prečo je voda z vodopádu pri vás čistá a keď sa idem ja napiť, tak je voda zrazu mútna?“
Obri mu odpovedali: „Akú tvár tam vidíš?“
Kráľ im odpovedal: „Moju, ale zamračenú.“
Obri prikývli a pokračovali ďalej: „Vidíš, a preto je to tak! Skús sa usmiať.“ Kráľ neveriacky počúval svojich obrov. Hlboko sa nad ich slovami zamyslel a v duchu si pomyslel: „Skúsim to! Prečo nie!“ Kráľ sa usmial.
Obri sa ho na to opýtali: „Akú tvár tam teraz vidíš?“ Kráľ odpovedal: „Moju, ale usmiatu!“
Odvtedy, ako sa kráľ začal usmievať, voda vo vodopáde Bystré bola čistá. Preto je aj teraz vodopád Bystré čistý.